سال گذشته کهگیلویه وبویراحمد رتبه دوم اهداي عضو را کسب کرد

 

اهدا كنندگان زندگى را بزرگ بداريم

 

فقدان برنامه و مشوق هاى فرهنگى براى يك اقدام ماندگار

 

ابتکارجنوب، شاید در باور کمتر کسی می گنجید که روزی برسد که تابوی اهدای عضو درکشور ومهمتر از آن در کهگیلویه وبویراحمد بشکند ومردم حاضر باشند از بدن واعضای آن پس از مرگ هم بگذرند ولی بالاخره این تابو هم درکشور وهم در استان شکسته شد وبا افزایش آگاهی ها شاهد گسترش تمایل مردم در این امر خداپسندانه بوده و هستیم.

در استان کوچک کهگیلویه وبویراحمد امر حیات بخش اهدای عضو از سال 83کلید خورد ویک جوان 22 ساله هم استانی نخستین اهدای عضو را رقم زد وکار بجایی رسید که امروز اهدای عضو در کهگیلویه وبویراحمد مرز سنی نمی شناسد .آن چنان که کوچکترین اهدا کننده عضو یک کودک 19 ماهه ومسن ترین آنها فردی 71 ساله بوده است.

مجموع این اتفاقات وقدم گذاشتن مردم دراین مسیر  باعث شده تا طی چند سال اخیر کهگیلویه وبویراحمد در شاخص اهدای عضو جایگاهی قابل قبول ودر خور توجه درکشور کسب کند.آنطور که -‏مسئول هماهنگي تيم پيوند اعضاي دانشگاه علوم پزشكي و خدمات درماني ياسوج می گوید: در حالي كه شاخص اهداي عضو در كشور 11.28 نفر در يك ميليون نفر است ، اين شاخص در كهگيلويه و بويراحمد 31 نفر در يك ميليون نفر است. سینا سعیدی اضافه می کند: اين استان رتبه دوم اهداي عضو كشور در سال 1397 را در كشور كسب كرده است.

 

هفت هزار از مردم كهگيلويه و بويراحمد داوطلب اهداي عضو شده اند
وی درتوضیح وضعیت استان در اهدای عضو با اشاره به اینکه واحد فراهم آوري پيوند اعضا از سال 1390 در دانشگاه علوم پزشكي استان فعال شده تصریح می کند: يك درصد از مردم نوعدوست كشورمان داوطلب اهداي عضو هستند واین اين شاخص در كهگيلويه و بويراحمد به آمار كشوري نزديك است.این مسئول ادامه می دهد: تاكنون هفت هزار از مردم كهگيلويه و بويراحمد داوطلب اهداي عضو شده اند.سعیدی با بیان اینکه  46 درصد از اهدا كنندگان عضو در اين استان بر اثر سوانح رانندگي مرگ مغزي شده اند عنوان می کند:ميزان رضايت مندي خانواده بيماران مرگ مغزي در كهگيلويه و بويراحمد  برای اهدای عضو 81 درصد است.

مسئول هماهنگي تيم پيوند اعضاي دانشگاه علوم پزشكي تصریح می کند:از سال 91 تاكنون حدود 600 عضو بيش از 200 بيمار مرگ مغزي در كهگيلويه و بويراحمد برداشت شده است. وی توضیح می دهد:كهگيلويه و بويراحمد در سال 1395 رتبه نخست اهداي عضو، در سال 1396 رتبه سوم و در سال 97 رتبه دوم اين امر خداپسندانه در كشور را كسب كرد.

سعيدي می افزاید:سال گذشته در استان 21 مورد كبد، 34 كليه، يك پانكراس و 18 مورد قرنيه از اعضاي بدن 22 نفر با رضايت خانواده آنان به بيماران نيازمند اهدا شد. وي ابراز می دارد:اعضايي مانند كليه، كبد، پانكراس و قرنيه در سه بيمارستان شهرهاي ياسوج، دوگنبدان و دهدشت از سوي متخصصان اعزامي از شيراز برداشت و براي پيوند به استان فارس ارسال مي شود.

سعيدي اضافه می کند:در سال 1397 ،22 كليه ، 6 كبد و 50 قرنيه در بيمارستان هاي شيراز به بيماران نيازمند استان كهگيلويه و بويراحمد پيوند زده شد.


دهمین اهدای عضو در سالجاری

در سال 98 هم این عمل خداپسندانه با همان وضعیت ورضایت همچنان پابرجاست وادامه دارد  ودهمین اهدای عضو دراستان نیز روز گذشه اتفاق افتاد .معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی یاسوج در همین زمینه از دهمین مورد اهداء عضو در استان کهگیلویه و بویراحمد در سال جاری خبر می دهد ومی گوید:مرحوم مهدی کریمی نوجوان 14 ساله گچسارانی دهمین پیام آور ایثار و گذشتِ استان در سال۹۸  بود .

غلام عباس سبز اضافه می کند: این نوجوان  در سانحه ای رانندگی دچار ضربه و خونریزی‌های وسیع مغزی و در پی آن مرگ‌ مغزی شد و با بزرگ منشی خانواده‌های کریمی و فولادی بخش به 3 نفر ازهموطنانش جانی دوباره بخشید.

 

خلا برنامه وهمایش در زمینه اهدای عضو

با همه اینها وبا جود این جایگاه پررنگ اهدای عضو میان کهگیلویه وبویراحمدیها تا کنون جز برنامه جشن نفس درسال 96 برنامه وهمایش تشویقی وفرهنگی در این زمینه در این استان برگزار نشده واین خود مردم این استان هستند که با توجه به روحیات واحساسات نوع دوستانه خود وآموزه های دینی شان قدم دراین راه گذاشته وحاضر می شوند یا بصورت داوطلبانه یا درقالب رضایت خانواده ها اقدام به اهدای اعضای خود برای زندگی بخشی دوباره به تعدادی از هموطنان خود کنند.

نادیده گرفتن این مسئله وهیچ کاری از جانب مسئولان دستگاههای متولی دهن کجی وبی اعتنایی به مردم نوع دوستی است که نه به اجبار ودعوت وفرهنگ سازی خاصی که با رضایت واطمینان قلبی خود  شعار اهدای عضو اهدای زندگی را معنا کرده وحاضر شده اند دست به اقدامی بزرگ بزنند که شاید انجام دادنش برای خیلی ها هنوز هم تابو وغیر ممکن باشد.

قطعا مسئولان این استان وقتی اعلام می کنند شاخص اهدای عضو کهگیلویه وبویراحمد نزدیک به شاخص کشور است وسال گذشته نیز استان رتبه دوم اهدای عضو را کسب کرده باید تنها به ذکراین آمار وارقام اکتفا نکرده و  همایش وبرنامه هایی را دراین زمینه  تدارک ببینند تا هم تشویق ومرهم همه کسانی باشد که با رضایت قلبی اقدام به انجام چنین کاری کرده اند وهم فرهنگ سازی برای سایرینی باشد که هنوز در این زمینه موانعی را پیش روی خود می بینند آن هم در شرایطی که بسیاری از هموطنان با مرگ دست وپنجه نرم می کنند.

علاوه براین متولیان این حوزه با استناد به این جایگاه و رتبه وبرجسته بودن این اقدام ماندگار در استان می توانند مسئولان کشوری را مجاب ومتقاعد کنند تا این ظرفیت پررنگ وشاخص را در کهگیلویه وبویراحمد ببینند ودر پرتو همین امر نیز مطالبه گری کرده و خواهان اعتبار ومشوق های لازم را در زمینه ساخت مراکز بهداشتی ودرمانی وبیمارستانهای مجهزاز مدیران بالادستی  شوند.

 

 

تاریخ درج :  1398/5/7

تعداد بازدیدها : 184

ارسال نظر