جزئیات آزادی ۳ هزار زندانی در استان‌ها

جزئیات آزادی ۳ هزار زندانی در استان‌ها

 

همزمان با سومین سالگرد شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی سه هزار زندانی جرائم غیرعمد در کشور آزاد شدند.

 

به گزارش " ابتکار جنوب " ، به تأسی از رفتار و منش سردار دل‌ها به تعداد سال‌های عمر با عزت حاج قاسم  و همزمان با شهادت سومین سالگرد شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی و با دستور رئیس قوه قضاییه سه هزار زندانی واجد شرایط آزاد و ۱۶ محکوم به قصاص در سراسر کشور از مجازات رهایی یافتند.

 

آیین کمک به آزادی زندانیان محکوم مالی و جرایم غیرعمد با حضور حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای رئیس دستگاه قضا امروز در دادگستری استان کرمان و به صورت ارتباط ویدئوکنفرانسی با دادگستری‌های کل سراسر کشور برگزار شد.

 

جزئیات آزادی این زندانیان در استان‌های مختلف کشور به شرح زیر است:

 

  • زنجان:

رئیس کل دادگستری استان زنجان اعلام کرد: ۶۳ زندانی در آستانه سومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی از زندان آزاد شدند.

 

 حجت الاسلام والمسلمین اسماعیل صادقی نیارکی با گرمیداشت یاد و خاطره سیدالشهدای انقلاب اسلامی شهید سلیمانی، گفت: نیت پاک حاج قاسم بود که محبوب دلها شد شهید سلیمانی حرف و عملش برای رضای خدا بود و خودش را وقف انقلاب ، خدمت به مردم و مقاومت کرده بود و بالاترین منزلت نزد خداوند متعال شهادت است که این سعادت نصیبت این شهید سرافراز انقلاب اسلامی شد.

 

رئیس کل دادگستری زنجان تصریح کرد: با تلاش اداره کل زندان ها و صرفا با کمک ستاد دیه استان از ابتدای سال جاری تا به امروز ۱۷۴ محکوم مالی جرایم غیر عمد از زندان آزاد شدند که این آمار با توجه به نسبت جمعیت استان و تعداد زندانیان بسیار ارزشمند است و در این راستا استان زنجان رتبه برتر را در سطح کشور به خود اختصاص داده است.

 

صادقی نیارکی پیگیری مصوبات سفر رئیس قوه قضاییه به استان زنجان را از برنامه های با اولویت در همه حوزه های قضایی استان برشمرد و خواستار اهتمام جدی مدیران سازمانهای تابعه قوه قضاییه تا حصول نتیجه شدند.

 

  • اصفهان:

رئیس کل دادگستری اصفهان گفت: در استان به مناسبت سومین سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی ۱۸۹ نفر از زندانیانی که دارای شرایط آزادی در قالب این طرح هستند از زندان آزاد شدند.

 

حجت‌الاسلام و المسلمین اسدالله جعفری ضمن تسلیت فرا رسیدن سالروز شهادت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، بیان کرد: با ابتکار رئیس توسعه حل اختلاف قوه قضاییه قرار بر این شد که هر استان به مناسبت ۶۳ سال عمر با برکت سردار سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، ۶۳ نفر زندانی محکومیت‌های مالی دارای شرایط آزادی، از زندان آزاد شوند.

 

وی با اشاره به برکات وجود سردار شهید سلیمانی برای مسلمانان بیان کرد: همان گونه که در زمان حیات، وجود ارزشمند این سردار عزیز برای جهان اسلام منشاء خیر و برکت بود اکنون نیز به یاد و نام این شهید والا مقام، این پیشنهاد آزادی زندانیان با استقبال مواجه و در تمام استان ها به سرعت عملیاتی شد.

 

رئیس کل دادگستری استان اصفهان تعداد زندانیانی که در سراسر کشور مشمول آزادی در قالب این طرح می شوند را بالغ بر ۲ هزار و ۸۰۰ نفر اعلام کرد و افزود: در استان اصفهان نیز به مناسبت سومین سالگرد شهادت سید و سالار مدافعان حرم شهید حاج قاسم سلیمانی سه گروه ۶۳ نفری یعنی ۱۸۹نفر از زندانیانی که دارای شرایط آزادی در قالب این طرح هستند از زندان آزاد و به آغوش گرم خانواده باز خواهند گشت.

 

استان بوشهر:

همزمان با سومین سالگرد شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی ۶۳ زندانی در استان بوشهر به تعداد سال‌های عمر با برکت آن شهید والامقام ، آزاد شدند و به آغوش گرم خانواده‌های خود بازگشتند.

 

مدیرکل زندان‌های استان بوشهر در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر با گرامیداشت یاد و خاطره شهید حاج قاسم سلیمانی ویژگی‌های این سردار بزرگ اسلام را برشمرد و اظهار داشت: حاج قاسم سلیمانی توانمندی‌های بی نظیر خود را در میادین نبرد علیه دشمنان اسلام، انقلاب و تروریست‌ها نشان داد.

 

سید محتشم حسینی با بیان اینکه سردار شهید حاج قاسم سلیمانی از ویژگی‌های شخصیتی و اخلاقی بارز برخوردار بود خاطر نشان کرد: شهید قاسم سلیمانی، امنیت، آرامش و اقتدار ایران در مبارزه با دشمنان با اسلام و نظام اسلامی ایجاد و در زمان شهادتش نیز آثار و برکات مهمی برای جامعه فراهم کرده است.

 

وی شهامت، شجاعت، نوع دوستی، ولایتمداری، جان فدایی در راه خدا، خلوص در رفتار و کردار را از دیگر ویژگی‌های شهید سلیمانی برشمرد و خاطر نشان کرد: یکی از آثار و برکات شهید سلیمانی در زمان شهادتش آزادی زندانیان است که در این راستا به دستور رئیس قوه قضاییه زمینه آزادی زندانیان فراهم شده است.

 

مدیرکل زندان‌های استان بوشهر از آزادی ۶۳ زندانی در استان خبر داد و بیان کرد: صبح امروز به مناسبت سومین سالگرد شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی ۶۳زندانی جرایم مختلف واجد شرایط از زندان‌های مختلف استان بوشهر آزاد شدند.

 

حسینی اضافه کرد: این ۶۳ زندانی به تعداد سال‌های عمر با برکت شهید حاج قاسم سلیمانی، آزاد و به آغوش گرم خانواده‌های خود باز گشتند.

 

استان گلستان:

رئیس کل دادگستری استان گلستان از آزادی ۶۳ محکوم جرایم غیرعمد و بخشش دو محکوم قصاص در آستانه سومین سالگرد شهادت سردار دلها در کردکوی و گنبدکاووس خبر داد.

 

حیدر آسیابی گفت: مددجویانی که امروز با کمک خیران و استفاده از تخفیف های قانونی، آزاد می شوند محکومان جرایم غیرعمد و مالی هستند که به علت ناتوانی در پرداخت بدهی یا دیه ناشی از تصادفات و حوادث کارگاهی در زندان بودند.

 

رئیس کل دادگستری گلستان از تلاش دستگاه قضایی استان برای جلب رضایت اولیای دم در پرونده های قصاص با حضور خدام بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) نیز خبر داد و گفت: در جلسه ای که به همین منظور در دادگستری استان برگزار شد اولیای دم ۲ پرونده قصاص که در نوبت اجرا بود به حرمت سردار سلیمانی و پرچم بارگاه ملکوتی امام رضا(ع) از اجرای حکم منصرف شدند و حق شرعی و قانونی خود را بخشیدند.

 

آسیابی افزود: یکی از محکومان مردی ۵۰ ساله است که سال ۹۳ در گنبدکاووس در پی یک جدال لفظی، نتوانست خشم خود را کنترل کند و از آن سال به علت پرونده قصاص در زندان بوده است.

 

وی ادامه داد: محکوم دیگر هم جوان کردکویی است که سال ۹۷ که دارای پرونده قصاص است و امروز با گذشت بزرگوارانه اولیای دم، فرصت زندگی دوباره یافت.

 

رئیس کل دادگستری گلستان گفت: کاروان خدام رضوی در مدت سه روز حضور خود در استان در تعدادی از پرونده های قصاص پادرمیانی خواهند کرد و امیدواریم به برکت حضور این عزیزان، تعداد بیشتری پرونده به بخشش ختم شود.

 

آسیابی افزود: با بخشش امروز اولیای دم، تعداد محکومان قصاصی که امسال در گلستان، بخشیده شده اند به ۱۸  تَن رسید .

 

  • آذربایجان شرقی:

در آستانه سومین سالگرد شهادت سردار دل‌ها شهید سلیمانی طی مراسمی با حضور رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی ۶۳ زندانی جرایم غیر عمد و محکومان مالی آزاد شدند.

 

 طی مراسمی با حضور رئیس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی و دیگر اعضای شورای قضایی استان در آستانه سومین سالگرد شهادت سردار دل‌ها شهید سلیمانی ۶۳ زندانی جرایم غیرعمد و محکومان مالی به نیت عمر بابرکت شهید سلیمانی آزاد شدند.

 

موسی خلیل الهی رئیس کل دادگستری استان آذربایجان شرقی بیان کرد: با دستور رئیس قوه قضاییه طرح کمک به آزادی جرایم غیرعمد و محکومان مالی بمناسبت فرارسیدن سالروز شهادت سردار سلیمانی در دادگستری‌های سراسر کشور آغاز و به تعداد عمر بابرکت شهید سلیمانی، ۶۳ زندانی جرایم غیرعمد و محکومان مالی در تبریز آزاد شدند.

 

وی همچنین از ستاد دیه استان، دادستان‌ها و اداره کل زندان‌های استان آذربایجان شرقی به دلیل تلاش مضاعف در آزادسازی زندانیان مذکور تشکر کرد.

 

  • البرز:

رئیس کل دادگستری استان البرز اعلام کرد که ۶۳ زندانی در آستانه سومین سالگرد شهادت سردار سلیمانی از زندان آزاد شدند.

 

 حسین فاضلی هریکندی با اعلام آزادی ۶۳ نفر از زندانیان ندامتگاه های استان البرز  گفت: آزادی این زندانیان در راستای اجرای دستورات رئیس قوه قضاییه در آستانه سالروز شهادت شهید حاج قاسم سلیمانی که در ۶۳ سالگی به درجه رفیع شهادت نایل آمد در استان البرز عملیاتی شد.

 

وی افزود: به منظور اجرای دستور رئیس قوه قضاییه و بررسی وضعیت زندانیان، هیئت ویژه‌ای در استان البرز تشکیل و پس از بررسی پرونده کلیه زندانیان واجد شرایط، ۶۳ زندانی از ارفاقات قانونی برخوردار و آزاد شدند.

 

رئیس کل دادگستری استان البرز با اشاره به اینکه محکومیت‌های این افراد عمدتا مالی، جرایم غیر عمد و فاقد شاکی خصوصی بوده است تصریح کرد: آزادی این افراد عمدتا در قالب پرداخت محکومیت های مالی از طریق ستاد دیه، جذب کمک خیرین، جلب رضایت شکات و در برخی موارد با بخشش باقی مانده محکومیت از سوی شاکیان و نیز احکام تقسیط صادره از سوی دادگاه ها و همچنین در مواردی با استفاده از ظرفیت‌های قانونی و نهادهای ارفاقی نظیر آزادی مشروط و تعلیق اجرای مجازات بوده است.

 

  • همدان :

دادستان همدان از آزادی ۶۳ زندانی در این استان همزمان با سومین سالگرد شهادت سردار شهید حاج قاسم سلیمانی خبر داد.

 

 «حسن خانجانی موقر» با گرامیداشت یاد و خاطره شهید سلیمانی، گفت: حاج قاسم علاوه بر بهره مندی از توانمندی های بی نظیر خود در میدان نبرد علیه دشمنان اسلام و انقلاب، از ویژگی های شخصیتی و اخلاقی بارزی نیز برخوردار بود.

 

وی شهامت، شجاعت، نوع دوستی، ولایتمداری، جان فدایی در راه خدا، خلوص در رفتار و کردار، مردم داری، دستگیری از نیازمندان و کمک به اقشار مختلف مردم بدون هیچ گونه چشم داشت و جامع نگری را از دیگر خصوصیات رفتاری آن شهید وارسته بر شمرد.

 

دادستان همدان افزود: از این رو به تأسی از رفتار و منش سردار دل ها و با توجه به بررسی های انجام شده؛ ۶۳ زندانی به تعداد سال های عمر با برکت آن شهید والامقام در سومین سالگرد شهادتش، آزاد و به آغوش گرم خانواده های خود باز می گردند.

 

دادستان ابراز امیدواری کرد: مکتب شهید سلیمانی به عنوان مکتب یک جهادگر و انقلابی به تمام معنا و الگویی بی بدیل در جامعه به ویژه برای نسل جوان تبیین و تفسیر شود، مکتبی که با درون مایه فاطمی، در مسیر خون سرخ شهدای کربلا شکل گرفته است.

 

خانجانی موقر با بیان اینکه سرمشق آزادیخواهان جهان به دستان عمارگونه شهید سلیمانی این قهرمان ملت ایران نوشته شده، گفت: حماسه آفرینی های سردار دل ها و ایستادگی غیورانه او در برابر قدرت های پوشالی، سبب شده تا امروز او به عنوان نماد اسکتبار ستیزی در جهان معرفی شود و صهیونیست کودک کش و امریکای جنایتکار از شنیدن نام او نیز به وحشت بیافتند.

تاریخ درج :  1401/10/12

تعداد بازدیدها : 140

ارسال نظر