افتتاح پروژه مخزن آب روستای بید زرد

افتتاح پروژه مخزن آب روستای بید زرد

 

پروژه مخزن آب روستای بید زرد شامل ساخت مخزن، خط انتقال و تجهیز چاه با اعتبار ۱۷۰ میلیارد ریال با حضور وزیر کشور افتتاح شد.

آیین افتتاح پروژه مخزن آب روستای «بید زرد» با حضور احمد وحیدی، وزیر کشور، محمدهادی ایمانیه، استاندار فارس و فرماندار و جمعی از مسئولین استانی برگزار شد.

 

وزیر کشور در مراسم بهره‌برداری از پروژه مخزن روستای «بید زرد» شیراز ضمن گرامیداشت یاد شهید جمهور و شهدای خدمت گفت: شهید آیت‌الله رئیسی از عمرشان با برکت استفاده کردند و در تمام پروژه‌ها نقش داشتند. شهید رئیسی به محض تصدی مسئولیت با مشکل بزرگ عمومی به نام تنش آبی در اکثر نقاط کشور مواجه شدند که در مدت سه سال بر بخش عمده‌ای از آن‌ها فائق آمدند؛ بسیاری از سدها آبگیری و مشکل بسیاری از روستاها و شهرها رفع شد.

 

احمد وحیدی افزود: کار مهمی در حوزه آب و فاضلاب انجام شد که باید از وزارت نیرو، ادارات آب و فاضلاب استان‌های مختلف تشکر کنیم؛ اقداماتی مانند این پروژه که مردم ما را از مهم‌ترین نیاز خودشان یعنی آب مستغنی می‌کند و جزو خدمات بزرگ؛ ماندگار و قابل تقدیر است.

 

وی استفاده از ظرفیت گروه‌های جهادی را موجب کاهش چشمگیر هزینه‌های طرح ها و افزایش سرعت انجام کار دانست و گفت: گروه جهادی یعنی اینکه برای انجام کار، هزینه‌ای دریافت نمی‌کنند و این گروه های جهادی نقطه عطف بسیار مهمی در پروژه‌های عمرانی ماست که گاهی به خاطر فقدان همین نوع نگاه، اتمام پروژه ها طولانی می‌شود.

 

استاندار فارس ابراز داشت: در ابتدای دولت سیزدهم هزار روستای استان فارس دچار کم‌آبی و تنش آبی بودند اما با تلاش جهادی که انجام شد، مشکل بیش از ۳٠٠ روستا حل شد و ۳٠٠ روستای دیگر نیز تا انتهای سال جاری رفع خواهد شد.

 

محمدهادی ایمانیه با بیان اینکه مسئله آب اولویت بسیار بالای استان فارس است افزود: اقدامات خوبی انجام شده است و امیدواریم این مسیر ادامه پیدا کند. هدف‌گذاری ما این است که تا پایان دولت چهاردهم، مشکل آبرسانی تمام روستاهای دچار تنش آبی در سطح استان  رفع شود.

 

مدیرعامل آبفا شیراز گفت: سالانه ۳۵ هزار مشترک جدید معادل ۱٠٠ هزار نفر به شهر شیراز اضافه می‌شود و این افزایش جمعیت، سالانه ۱٠٠ هزار متر مکعب مخزن را می طلبد.

 

بهمن بهروزی افزود: با طرح جهادی در روستاها، از محل منابع داخلی ۲۸۸ کیلومتر شبکه راه‌اندازی شده است.

 

وی در خصوص افتتاح مخزن آب روستای بید زرد نیز گفت: سال گذشته بخش عمده‌ای از این روستا با تانکر آبرسانی می‌شد ولی با ایجاد این مخزن، منطقه بطور کامل تحت پوشش مدیریت آبفا شیرازقرار گرفت.

 

مخزن آب روستای بید زرد با حجمی در حدود ۲ هزار متر مکعب، خط انتقال ۱.۷ کیلومتر، حجم بتن هزار و ١٠٠ مترمکعب و حجم آرماتور ۱۲۰ تن، جمعیتی ۶ هزار نفری را تحت پوشش قرار می‌دهد.

 

با اجرای این طرح، کمبود ذخیره و افت فشار آب آشامیدنی در شبکه روستای بیدزرد مرتفع شده و علاوه بر این، مشکل بی آبی محله‌ «تنگ نظری» روستای بید زرد نیز که قبلا با تانکر آبرسانی می‌شد، رفع می‌شود

تاریخ درج :  1403/4/2

تعداد بازدیدها : 27

ارسال نظر